Książki polecane dla początkujących testerów

Ostatni post, który pojawił się na moim blogu był o rozpoczęciu przygody z testowaniem oprogramowania. Wpis przedstawiał jedynie pierwsze kroki, które należy podjąć przy nauce testów. Jeśli jeszcze go nie czytałeś, zapraszam tutaj. Czas przejść do konkretów i zaczerpnąć trochę wiedzy o testingu.

Startujemy z nauką

W przypadku początku przygody z testowaniem, ważne jest zrozumienie podstawowych pojęć związanych z tym zagadnieniem. Podstawowy proces testowy, poziomy testów czy nawet zrozumienie czym jest, a czym nie jest popularny bug. Możesz natrafić na różne pozycje, ale nie każda jest odpowiednia na początku drogi testerskiej, szczególnie z uwagi na wyspecjalizowane słownictwo czy ciężkie do zrozumienia definicje.

Sylabus ISTQB

Dokument wydany przez organizację ISTQB – dostarczającą certyfikaty dla testerów oprogramowania. Pozycja często brana pod uwagę podczas przygotowywania się do egzaminu na certyfikowanego testera oprogramowania poziomu podstawowego. Zawiera teoretyczne aspekty testowania oprogramowania, z którymi warto się zapoznać. Dostępny jest w języku polskim oraz angielskim.

Zawód tester – Radosław Smilgin

Książka jest podzielona na dwie części – pierwsza skupia się na teorii testowania oprogramowania, zaś druga na tytułowym zawodzie testera, gdzie znajdziemy m.in. informacje o edukacji testerskiej, wymaganych umiejętnościach czy praktycznych sposobach na weryfikacje jakości oprogramowania. Bardzo dobra pozycja dla osób początkujących, którzy chcą oprócz definicji poznać też realia pracy jako software tester.

Testowanie oprogramowania – Ron Patton

Jedna z pierwszych książek w języku polskim traktująca o testowaniu. Pierwsze wydanie zostało wypuszczone w 2000 roku, a drugie w 2005, co oznacza, że ten tytuł zawiera część nieaktualnych informacji. Mimo to jest warta przeczytania.

Idziemy krok dalej… czyli kolejne tytuły warte uwagi

Jeśli już opanowałeś kilka podstawowych pojęć związanych z testowaniem oprogramowania, polecam przejść na pozycje, które opisują dokładniejsze aspekty tego zawodu. Zaznaczam, że ten wpis jest wciąż o książkach polecanych początkującym testerom, wobec czego również powinny być dla Ciebie proste do zrozumienia.

Testowanie i jakość oprogramowania. Metody, narzędzia, techniki – Adam Roman

To nie jest książka do przeczytania na raz, to podręcznik, z którego długo będziesz czerpał wiedzę. Ba! Uznałbym go nawet za biblię testowania, ponieważ jest chyba najobszerniejszą pozycją na rynku dostępną w języku polskim. Treść zaczyna się od podstawowych zagadnień i prowadzi w coraz bardziej głębsze zakamarki zapewniania jakości oprogramowaniu.

Jakość projektów informatycznych. Rozwój i testowanie oprogramowania – Karolina Zmitrowicz

Książka opisuje nie tylko testowanie oprogramowania, ale ogólnie jakość projektów IT. Dowiesz się z niej czym tak naprawdę jest jakość, jak nią zarządzać oraz poznasz różne metryki jej mierzenia.

Statyczne testowanie oprogramowania – Adam Roman

Do metod statycznego testowania oprogramowania nie musisz uruchamiać testowanego programu. Tutaj liczy się weryfikacja kodu (manualna oraz automatyczna), analiza wymagań bądź specyfikacji. Adam Roman dostarcza przydanej wiedzy w tym zakresie.

Testowanie w procesie Scrum. Przewodnik po zarządzaniu jakością oprogramowania w świecie programowania – Linz Tilo

Scrum jest jedną z metodyk zwinnego wytwarzania oprogramowania (Agile). Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz pracował w Scrumie, stąd też ta publikacja może być dla Ciebie przydatna. Poznasz metodykę Agile, jak w niej skutecznie pracować oraz jak zarządzać jakością.

Testowanie oprogramowania. Podręcznik dla początkujących – Rafał Pawlak

W tytule mamy „podręcznik dla początkujących” i tę pozycję możemy za taką uznać, jednak tylko wtedy, gdy jesteś choć trochę osobą techniczną. Jeśli do tej pory nie miałeś za bardzo styczności ze światem IT, to ta książka nie będzie dobra dla Ciebie na początek. Zawiera techniczne opisy przez co ludzie spoza branży IT mogą jej nie zrozumieć.


1 komentarz

  • Damian Bednarczyk

    29 czerwca 2017

    Czy wszystkie z podanych książek przeczytałeś w całości? 😉

    Reply

Dodaj komentarz