Od czego zacząć naukę testowania oprogramowania?

Wstąpienie do świata testowania może wydawać się trudne, a wcale takie nie jest. Wystarczy chwilę się zastanowić od czego zacząć naukę – książka, poradnik czy kurs? Ja preferuję bardziej praktyczne i zorientowane przyszłościowo podejście do nauki testów.

Po co chcesz nauczyć się testować oprogramowanie?

Najważniejszą rzeczą przy nauce testowania jest odpowiedzenie sobie na pytanie „po co chcę to umieć?”. Jasna i krótka odpowiedź nakieruje Cię na sposób nauki w tejże dziedzinie. Być może jesteś tym po prostu zainteresowany i oprócz pracy, którą codziennie wykonujesz, chcesz przetestować kilka aplikacji po godzinach? To możliwa odpowiedź, jednak o wiele bardziej prawdopodobne jest to, że chcesz znaleźć pracę jako tester i pewnie dlatego też czytasz ten wpis.

Co powinna zrobić osoba, która chce znaleźć pracę? Poszukać ogłoszeń oferujących pracę w tym zawodzie i sprawdzić wymagania. To daje wystarczającą odpowiedź na pytanie od czego zacząć naukę testowania. Lubię praktyczne podejście do wielu spraw i staram się je zawsze stosować. Zamiast dostać listę kilku grubych książek do przeczytania, z których na początku możesz wiele nie rozumieć, dostajesz realne wymagania do spełnienia.

Pierwsze kroki do wykonania

Wejdź na portal typu Pracuj.pl i przejrzyj 20-30 ogłoszeń na stanowiska Tester manualny/Tester oprogramowania/Software tester i tym podobne. Nie wchodź na ogłoszenia zawierające frazy Senior/Experienced – na to jest jeszcze za wcześnie. Przejrzyj wymagania w każdym ogłoszeniu i je notuj. Gdy dane wymaganie, np. „znajomość oprogramowania JIRA” się pojawi stawiaj sobie przy nim kreskę. Dzięki temu utworzysz listę najczęściej wymaganych umiejętności w zawodzie testera.

W wielu poradnikach możesz znaleźć wypisane umiejętności, które są potrzebne do rozpoczęcia zawodu testera. Ja polecam sporządzić tę listę samemu. Dobry tester musi cechować się ciekawością, a nawet być ciekawski. Robiąc taką listę samemu zorientujesz się na aktualną sytuacje na rynku pracy, a takie wymagania mogą się zmieniać, bądź konkretyzować co kilka lat.

Mam listę umiejętności potrzebnych w zawodzie, co dalej?

Połowa sukcesu już za Tobą, ponieważ masz świetnie zidentyfikowane plany swojej nauki. Drugą połową jest się ich zwyczajnie nauczyć. Powinieneś podążać zgodnie z zapotrzebowaniami – jeśli punkt „znajomość procesu testowania oprogramowania” występuje najczęściej na Twojej liście zacznij od niego. W ten sposób będziesz iść zgodnie z priorytetami. Im więcej potrafisz tym lepiej, jednak możesz się skupić tylko na kilku najważniejszy umiejętnościach, np. tych, których wymaga min. 60% pracodawców.

O nauce czystej teorii, narzędzi oraz technologii będę pisał oddzielne posty. Zapraszam do śledzenia bloga oraz na Facebooka.


1 komentarz

Dodaj komentarz