Testowanie oprogramowania w praktyce – jak się uczyć za darmo?

Jako osoba, która chce nauczyć się testowania oprogramowania często zaczynasz od teorii z poradników, książek czy sylabusa ISTQB. Oczywiście ważną sprawa jest to, aby rozumieć ogólny proces testowania, jednak z czasem przychodzi moment na naukę testowania oprogramowania w praktyce. Chcesz posmakować realiów testingu? Zapraszam do lektury.

Co mi dadzą poniższe projekty?

Naukę. To tak najogólniej i w skrócie. Zobaczysz na czym polega proces testowania w rzeczywistości, a nie jedynie z definicji ISTQB. Będziesz mógł porównać to co robiłeś w danym projekcie z tym, czego nauczyłeś się z książki czy czasami ciężkiej do zrozumienia definicji z sylabusa. Poznasz dokumenty (tzw. testalia), które są tworzone podczas tego procesu, a także nauczysz się jak samemu je tworzyć.

Projekty, dzięki którym poznasz testowanie w praktyce

W internecie możemy znaleźć specjalnie stworzone projekty, dzięki którym możesz trenować swoje testerskie umiejętności. Szczerze zachęcam do zapoznania się z nimi, szczególnie przez początkujących testerów. We wpisie zamieściłem znane mi aplikacje webowe bądź desktopowe na które warto zwrócić uwagę. Takich projektów możemy znaleźć więcej, jednak te są według mnie najbardziej wartościowe.

Guru99 banking website

http://www.guru99.com/live-testing-project.html

Projekt oparty na aplikacji webowej systemu bankowego. Oprócz dostępu do strony otrzymujesz wszelkie szczegóły dotyczące projektu oraz pomoc w jego realizacji. Dostarczona jest dokumentacja, wzór na tworzenie przypadków testowych, podpowiedzi do zadań oraz przydatne tutoriale. Przedsięwzięcie trwa 30 dni – przez ten okres dostajesz codziennie jednego e-maila z zadaniami do wykonania. Całość jest w języku angielskim. Szczerze rekomenduję ten sposób nauki, sam z niego korzystałem na początku swojej przygody z testowaniem.

OrangeHRM

http://www.softwaretestinghelp.com/free-online-software-testing-qa-training-course/

Klientem jest firma Orange, która tworzy system do zarządzania zasobami ludzkimi, a Twoim zadaniem jest jego przetestowanie. Zasady działania podobne jak w projekcie wyżej. Dostajesz wszystko co potrzebne, m.in. specyfikację z wymaganiami, informacje o tym jak pisać przypadki testowe, plan testów oraz instrukcje jak raportować defekty. Projekt jest w języku angielskim.

Mr Buggy

http://mrbuggy.pl/

Aplikacja Mr Buggy została stworzona specjalnie na potrzeby zawodów TestingCup. Możesz pobrać aż 5 różnych wersji, a także dodatkowo grę. Przy każdej z wersji znajdziesz listę zgłoszonych defektów, dzięki czemu porównasz je z tym co udało Ci się znaleźć. Aplikacja została przygotowana przez zespół testerzy.pl.

Zachęcam do obserwowania bloga, już wkrótce opiszę jak zdobyć pierwszą testerską praktykę. 


Dodaj komentarz